2018, Azmin Yılı’dır.

GMN olarak her sene bir kelimeyi seçerek, o kelimenin derinliğinde, kendimize ve çevremize anlam katmaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi 2017 yılında İlham kelimesini seçmiş ve yaptığımız her şeyde, ilham olmaya çalışmış, Türk arabulucuların uzmanlaşmasına, onların uluslararası sertifikasyonlarına ve iyi birer eğitmen olmalarına katkı sunmuştuk. Böylece onlar da, diğer arabuluculara İlham olabileceklerdi.

Dünyada ilham olan kişileri veya olayları sosyal medyamızdan paylaştık, yapılan her güzelliği destekledik ve elbette, ülkemizdeki gelişmeler içinde arabuluculukla bağdaşmayacağını düşündüğümüz konularda da, fikirlerimizi açık ve net şekilde ifade ettik. Herkesi aynı Yolu takip ettiği yerde, eleştirel düşünceyle diğer Yolu göstermekten daha iyi bir İlham olabilir mi?

Bu sene kendimize Azim kelimesini seçtik.

Azim, kökü Arapça olan bir kelimedir; herhangi şeye kararlı olmak, onu gerçekleştirmek manasında kullanılır ve kabul edildiği üzere, 99 Esma’dan da (El Azim), biridir. Esma manasıyla baktığımızda kelime bize “şekillenmiş güce yol açan hayat nefesinin sıkılaştırılmış halinin şekle verilmesini-evrende maddeleşmeyi” anlatır. Bu ise toprağın gücünün içimizden geçtiğini ve onun aracılığı ile çalıştığımızı gösterir.

Azim kelimesinin İngilizcesi, “determination”dır. Çok ilginç bir şekilde hem kararlı olmayı (being resolute), hem de uyuşmazlık çözümü dilinde anlaşmayı (settlement of a dispute) ifade eder. Latince’den gelen bu kelime (determinatio) sınırlar veya sonuç anlamına gelir.

1650’lerde fizik ve anatomide “kararlılık” ve “eğilimin sabitleşmesi” manasında kullanılmaktaydı.

Astrolojide, azim; yani herhangi şeyde kararlılık Oğlak Burcu ile ifade edilir. Oğlak Burcu’nun gezegeni Satürn’dür. Astrolojik açıdan sınırlayandır Satürn; sınırlanan korunmuştur, bir şekle girmiştir ve kendine özgü kalabilir. Oğlak Burcu öncüdür ve toprak grubu burçlardandır. Satürn’ün temsil ettiği burca gelmiş olması, her zamankinden daha fazla Azim göstereceğimiz dönemlere girdiğimizi anlatmak ister bize. Artık her önümüze gelene “evet” demek, her şeyi denemek, her şeye sahip olmaya çalışmak yerine, seçiçi olmayı, seçtiğinde sabırla ilerlemeyi, uzmanlaşmayı öğrenme zamanıdır. Bu şekliyle herhangi yeni bir sınır, tanımlama, tanımayı veya yeni bir liderlik modelini ortaya koyabiliriz!

2018 Azim Yılımızda, “olanaklar diyarından olanlar diyarına bazı şeyler getirme” ana hedefimizdir ve bu da bizi, yoğunlaşmış bir kararlılıkla müzakere ana başlığında çalışmalar yapmaya teşvik ediyor. Bireysel ilişkilerden toplumsal boyuta kadar her alanda Sosyal Dialoğun gelişmesi, ülkemizde Müzakere Kültürü’nün yerleşmesi 2018 yılı azmimizdir. Yaşamakta olduğumuz sosyal kutuplaşmanın yumuşatılması için Taban Diplomasi anlayışının, ve araçlarının güçlendirilmesi ve Taban Diplomatlar’ın yetiştirilmesi için projeler geliştiriyoruz; duyurularını da buradan takip edebilirsiniz. İş’te Anlaşma ile her seviye işyeri uyuşmazlıklarının çözümlenmesine yönelik yepyeni ve ülkemizde İLK olacak programlar geliştirdik ve buradan hizmetinize sunuyoruz.

2018, sosyal dialoğun olanaklar diyarından, ülkemizde olabileceklere adım attığımız, Azim Yılı’dır. Güzelliğe vesile olsun.